w Otwocku

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

logotypy Unia

Sprawni i Samodzielni 2010

Kwiecień 2010 r.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku rozpoczęło realizacje projektu systemowego Sprawni i Samodzielni  współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzkiego Priorytet VII Promocja Aktywnej Integracji Działanie 7. 1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej Integracji Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Głównym celem projektu jest zwiększenie potencjału społeczno – zawodowego 65 wychowanków i pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo – wychowawczych z terenu powiatu otwockiego.

Główny cel zostanie osiągnięty po zrealizowaniu celów szczegółowych tj.:

1.       podniesienie aktywności społeczno-zawodowej uczestników projektu

2.       nabycie nowych lub podniesienie dotychczasowych kwalifikacji zawodowych

3.       zwiększenie motywacji do działania, wzmocnienie poczucia własnej wartości

4.       podniesienie kompetencji wychowawczych osób z otoczenia uczestników projektu

W miesiącu kwietniu przeprowadzono – zgodnie z zasadą równości szans, w tym równości płci - rekrutację Beneficjentów Ostatecznych projektu „Sprawni i Samodzielni”. Przyjęto następujące kryteria rekrutacji:

1.       zamieszkiwanie na terenie powiatu otwockiego

2.       wiek 15 – 24 lata

3.       osoby zagrożone wykluczeniem społecznym

4.       osoby niepracujące, uczące się w systemie dziennym, zaocznym lub wieczorowym

Ostateczną grupę uczestników projektu utworzyło 65 osób, w tym

Maj 2010

Uczestnicy rozpoczęli warsztaty z doradcą zawodowym. Zajęcia były prowadzone przez panią Annę Szatyńską.  Zajęcia były prowadzone w 3 grupach. W miesiącu maju odbyły się warsztaty dla dwóch grup.

Celem warsztatów było wyjaśnienie zagadnień związanych z rynkiem pracy – co to jest rynek pracy, rola i znaczenie pracy, strategie poszukiwania zatrudnienia, przygotowanie dokumentów aplikacyjnych.

Rozpoczęto indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym. Każdy uczestnik wziął udział w 60 minutowych spotkaniach z doradcą zawodowym. Podczas takich spotkań uczestnicy uzyskiwali informacje na temat przyszłych zawodów, omawiali indywidualne predyspozycje pod kątem przyszłego zawodu a także mieli możliwość dokonania korekty swoich dokumentów aplikacyjnych.

Czerwiec 2010

Kontynuowano indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym.

Lipiec 2010

Od 4 do 10 lipca przeprowadzono 30 godzinny trening kompetencji i umiejętności społecznych. Celem szkolenia była nauka umiejętności komunikacji interpersonalnej, trening asertywności i umiejętności społecznych, autoprezentacja, autodiagnoza słabych i mocnych stron, rozumienie emocji

Od dnia 11 do 17 lipca odbył się 30 godzinny trening kompetencji wychowawczych dla uczestników i ich otoczenia. W zajęciach uczestniczyli wychowankowie rodzin zastępczych i ich opiekunowie. Celem tego szkolenia było m.in. nabycie umiejętności aktywnego, wspierającego słuchania, nabycia umiejętności unikania konfliktów w rodzinie, nabycie umiejętności efektywnej współpracy z dzieckiem.

Oba szkolenia miały  charakter 7 dniowego wyjazdu do nad morze. Zajęcia odbywały się w Hotelu „Europa” w Sopocie.  Poza treningami uczestnicy wzięli udział w wycieczce do Gdańska i Gdyni, do kina oraz do parku rozrywki.

{gallery}folder1{/gallery}

Sierpień 2010

16 uczestników projektu rozpoczęło kurs prawo jazdy kat. B organizowany przez Szkołę Jazdy Vega w Józefowie.

Wrzesień 2010

Przeprowadzono warsztaty z doradcą zawodowym dla trzeciej grupy uczestników. Uczestnicy ci wzięli także udział w indywidualnych spotkaniach z doradcą zawodowym.

Rozpoczęto zajęcia z zakresu savoir vivre w pracy. Zajęcia były przeprowadzone w trzech grupach po 16 godzin dla każdej grupy. Podczas savoir vivre’u  uczestnicy poznali zasady dobrych manier , w tym formy przedstawiania osób podczas obowiązków służbowych, tytułowanie osób, zasady korzystania z telefonu komórkowego, rodzaje i funkcje wizytówek, rodzaje ubiorów i ich kolorystyka.

Rozpoczęły się kursy zawodowe: kurs manicure pedicure  oraz kurs fryzjerstwa organizowane przez Zakład Doskonalenia Zawodowego  „Podwale” w Warszawie.

21 uczestników rozpoczęło kurs języka angielskiego, który organizowała Polsko – Amerykańska Szkoła Językowa „Interlink” w Otwocku.

Dwóch uczestników rozpoczęło kurs obsługi wózka widłowego organizowanego przez firmę Nike Ośrodek Szkoleniowo Doradczy Piotr Paniec  w Otwocku.

W dniach 18 i 25 września uczestnicy wzięli udział w wycieczce do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Po drodze do Kazimierza Dolnego zwiedzono renesansowy zamek z XVI wieku w Janowcu a potem statkiem uczestnicy przepłynęli do Kazimierza Dolnego. Po zwiedzeniu Kazimierza uczestnicy udali się do Nałęczowa, gdzie byli w Pijalni Wód Mineralnych , odwiedzili Stare Łazienki i Pałac Małachowskich.

{gallery}foto/folder2{/gallery}

Zorganizowano integracyjna imprezę plenerową dla uczestników projektu i ich otoczenia.

{gallery}foto/folderaa{/gallery}

Październik 2010

Dokończenie zajęć z zakresu savoir vivre w pracy.

Jeden z uczestników rozpoczął kurs języka niemieckiego, który był organizowany przez Szkołę Języków Obcych Mały Rynek w Krakowie.

Zorganizowano trening kompetencji życiowych w ramach którego uczestnicy wzięli udział w zajęciach z dobrych manier i zachowania się przy stole. Zajęcia te miały charakter zajęć praktycznych. Uczestnicy zostali zaproszeni na czterodaniowy obiad do Willi Otwock. Podczas zajęć zostali zapoznani z zasadami precedensji przy stole, ze sposobem zasiadania do stołu, ze sztuką i sposobami podawania potraw, kolejnością serwowania dań, mową sztućców oraz kulturą jedzenia i picia.

Uczestnicy mieli do wyboru jedno spośród dwóch wykwintnych menu:

Menu nr 1

PRZYSTAWKA : Pieczone papryki z kozim serem, rucola oraz sosem malinowym

ZUPA : Krem z cebuli z groszkiem ptysiowym

DANIE GŁÓWNE: Picotta z kurczaka z warzywami Empanadasami, sosem winno miętowym oraz pomidorem i nadziewanymiłazankami

 

DESER: Masa serowa z biszkoptami oraz swieżymi malinami

Menu nr 2

 

PRZYSTAWKA: Naleśniki z bakłażana z pomidorem i mozarella w otoczce sosu balsamico z karmelizowanymi bananami

 

ZUPA: Consome z bażanta z makaronem warzywnym

 

DANIE GŁÓWNE: Diabeł morski owinięty w szpinak i szynkę parmeńską z ziemniakami Crumble, sosem parmantier oraz sosemśmietanowo-pomidorowym, szafranowym z ciasteczkiem krewetkowym

 

DESER: Panna Cotta imbirowa w otoczce świeżego pieprzu

{gallery}foto/folder3{/gallery}

W dniach 16 i 17 października beneficjenci – podzieleni na 2 grupy - uczestniczyli w wycieczce integracyjno – edukacyjnej do Tomaszowa Mazowieckiego i okolic. Podczas wyjazdu zwiedzili skansen rzeki Pilicy, rezerwat „Niebieskie Źródła”, modrzewiowy kościółek w stylu zakopiańskim, ruiny zamku w Pilicy. Ponadto zorganizowano przejazd bryczkami po Spale a także ognisko z pieczeniem kiełbasek.

{gallery}foto/folder4{/gallery}

Listopad 2010

Uczestnicy otrzymali vouchery na samodzielny zakup usług sportowych lub kulturalnych. Przygotowano vouchery do kina Multikino w Warszawie, na siłownię w Fitness Club Imperium w Otwocku oraz na basen do Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie.

W dniach 19-21 listopada organizowano wyjazdowe szkolenie z autoprezentacji z wizażem. Zajęcia odbywały się w Europejskim Centrum Rehabilitacji „Afrodyta Spa” w Radziejowicach. Celem szkolenia było zdobycie wiedzy z zakresu autoprezentacji w kontekście zarówno zawodowym ja i prywatnym połączone z wizażem oraz zabiegami odnowy biologicznej i rehabilitacją społeczną.

W ramach zajęć uczestnicy poznali sztukę prezentacji siebie, sztukę budowania własnego wizerunku, techniki konwersacyjne, bariery komunikacyjne, mowę ciała. Ponadto nauczyli się dobierać strój i makijaż stosowanie do okoliczności.

 

{gallery}foto/folder5{/gallery}

Dwóch uczestników rozpoczęło 40 godzinny kurs małej gastronomii, którego było teoretyczne i praktyczne do wykonywania usług w zakresie małej gastronomii. Jedna uczestniczka wzięła udział w kursie aranżacji wnętrz organizowanym przez Placówkę Oświatową „Art.&Decor” w Warszawie.

{gallery}foto/folder6{/gallery}

Grudzień 2010

W dniu 14 grudnia zorganizowano w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku spotkanie podsumowujące projekt, w którym udział wzięli uczestnicy projektu, pan Grzegorz Michalczyk – członek Zarządu powiatu Otwockiego, przedstawiciele rodzin zastępczych, przedstawiciele placówek opiekuńczo – wychowawczych a także  pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

 

baner unia